home Dveře a okna, Exteriér Materiály pro výrobu vchodových dveří – výhody a nevýhody

Materiály pro výrobu vchodových dveří – výhody a nevýhody

Vybíráte-li vchodové dveře, je třeba dbát především na jejich bezpečnost. Soustřeďte se však i na další parametry. Jedním z těch nejdůležitějších je materiál. Na výběr máte z plastových, dřevěných či hliníkových dveří. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?

Plastové vchodové dveře

Plastové dveře jsou oblíbené především pro jejich příznivou cenu. Jednotlivé modely se však liší svou kvalitou. Vyberete-li si příliš levné dveře, s velkou pravděpodobností se to nepříznivě odrazí na jejich životnosti a odolnosti.
Při výběru konkrétního modelu se také soustřeďte na dveřní výplň. Tu volte podle namáhavosti, stylu bydlení, rozpočtu, ale také zvažte, jestli chcete dveře s prosklením nebo bez něj. Plastové dveře se vyrábějí v různých dekorech. Kromě klasické bílé barvy jsou oblíbené třeba imitace dřeva.
Obecně mezi hlavní výhody plastových dveří patří kromě jejich příznivé ceny minimální údržba a dobré tepelně-izolační vlastnosti.
Nevýhodami při volbě levnějších řešení je možnost tvarové deformace či změna barvy vlivem slunečního záření. Nevýhodou je také tepelná roztažnost.

Dřevěné vchodové dveře

Mnozí nedají dopustit na dřevěné dveře. Jsou klasikou a máte-li v oblibě přírodní materiály, máte už možná jasno. Vypadají velmi pěkně, jsou kvalitní, pevné, odolné a nabízejí rozmanité povrchové úpravy. Zajišťují vynikající tepelnou izolaci a našli bychom i další výhody – tvarová stálost, ekologická nezávadnost, minimální tepelná roztažnost atd.
Z nevýhod si uveďme především vyšší cenu a náročnější údržbu. Pokud ji však nepodceníte, odmění se vám dveře svou dlouhou životností.
Dřevěné dveře se vyrábí z rozmanitých dřevin a i to ovlivňuje jejich konečnou cenu a konkrétní vlastnosti.

Hliníkové vchodové dveře

Moderní a velmi kvalitní jsou vchodové dveře z hliníku. Vypadají luxusně, jejich design je nadčasový a univerzální. Díky tomu si najdou uplatnění u různých typů staveb, ať už u rodinných nebo panelových domů, ale i komerčních objektů.
Z dalších vlastností vás potěší i jejich dlouhá životnost, odolnost, bezpečnost, konstrukční přesnost i snadná údržba. Jejich nevýhodou je však vysoká cena.

Podle čeho ještě vybírat vchodové dveře?

Vchodové dveře však nevybírejte jen podle materiálu. Nezapomínejte na jejich hlavní funkci – zabezpečení. To poznáte podle bezpečnostní třídy, která by měla být 3 či 4.
Z dalších parametrů berte v potaz rozměry, tvar, kování, zárubně, montáž, příslušenství a další parametry. V neposlední řadě vás jistě bude zajímat i cena. Ovšem neměl by to být jediný parametr, podle kterého se budete rozhodovat.