První 3D vytištěný dům na světě vyrobený z místní surové země

Italská architektonická firma, inspirovaná vosou hrnčířskou, použila 3D tisk k vytvoření kupolovité struktury domu připomínající včelí úl z hlíny s nulovými emisemi v naději, že ukáže, jakých výšin udržitelnosti lze s touto technologií dosáhnout.

Stejně jako pracovité vosy jsou domy vyrobeny z hlíny, odkud se staví, což také znamená, že pokud je třeba je zbourat, jediným odpadem jsou vodovodní, plynové a elektrické komponenty.

Mario Cucinella Architects v Bologni tvrdí, že „myšlenku města je třeba zpochybnit“ a jejich uchazečem je modulární série hliněných lusků, které nejsou na místě uvnitř Velkého ohrady v Zimbabwe.

Metoda se nazývá TECLA, zkratka pro technology and clay, společně vyvinutá společností Cucinella s pomocí další společnosti s názvem WASP, která se specializuje na řešení 3D tisku.

Jejich modulární design využívá dvě ramena pro 3D tisk najednou k vytvoření dvou klenutých prostor z 350 vrstev zvlněné hlíny a rýžových plev jako izolace, podobně jako tradiční stavební metody marocké Kasbah. Cílem je být zcela mimo síť a design a životnost lze upravit podle klimatu a místních problémů.

Cucinella ztratila možnost nazvat projekt „cirkadiánními kopulemi“, protože jeden je navržen pro den s velkým kruhovým světlíkem a dveřmi propouštějícími dostatek přirozeného světla a druhý pro noc s menším, teplejším, uzavřeným prostředím pod menší okno.

Treehugger říká, že myšlenkou je, že Cucinella Architects vytvoří tyto kupule jako soběstačné ekologické komunity, a to jak pro okraje městských oblastí, tak pro rozvojové země prostřednictvím přispění WASP v podobě jakési DIY verze domů.

Foto: © Mario Cucinella Architects/Wasp