Studené barvy propůjčují náladě každé místnosti pocit relaxace, klidu a reflexe. Čtěte dále a zjistěte, jak najít ty správné barevné kombinace, identifikovat podtóny a přidat barevné schéma do vašeho domova.
Co jsou studené barvy?
Studené barvy označují jakékoli odstíny na barevném kruhu (kruhový diagram, který znázorňuje vztahy mezi různými barvami), které mají „studenou“ teplotu. Studené barvy se přibližují k modré, obecně považované za nejchladnější barvu na kole. (Barvy blíže žluté – považované za nejteplejší barvu na kole – jsou teplé barvy.) Studené odstíny navozují uvolnění a klid, zatímco teplejší barvy inspirují energii a život.
Ze tří hlavních studených barev je jedna primární barva (modrá) a dvě jsou sekundární barvy (zelená a fialová). Každá terciární barva, která má prvky studené modré, má studený podtón.
Vztah mezi studenými a teplými barvami
Teorie barev je metoda práce s barvami založená na barevném kruhu , který mapuje, jak jsou barevné vztahy mezi různými teplými a studenými odstíny . Standardní teplé barvy jsou červená, oranžová a žlutá, zatímco studené barvy jsou modrá, zelená a fialová. Všechny barvy však mají teplé a studené variace.
Teplé a studené barvy: Jaký je rozdíl?
Barevné kolečko má polovinu teplé barvy a polovinu studené barvy. Kromě toho, že jsou na barevném kole naproti sobě, existuje několik významných rozdílů mezi teplými a studenými barvami, včetně:
- Nálada : Studené barvy působí chladně, což jim dodává uklidňující účinek. Teplé barvy navozují teplo a útulnost a mají energizující účinek.
- Zaostření : Studené barevné objekty ustupují do pozadí. V obrazech mohou přidat hloubku nebo perspektivu. V malbě a výzdobě se předměty v teplých barvách objevují vpřed a přitahují světlo.
- Použití : Studené barvy můžete obecně použít do koupelen a ložnic, kde je důležitá relaxace. Mohou způsobit, že menší místnosti budou větší. Teplé barvy působí v místnostech, kde se lidé častěji shromažďují, jako jsou obývací pokoje a kuchyně. Mohou udělat větší místnost lákavější.
Jak zjistit teplotu barev
Zjistit, zda pracujete s teplou nebo studenou barvou, se můžete naučit:
- Určení hromadného tónu : Prvním způsobem, jak zjistit teplotu barev, je posoudit, zda je barva na barevném kole blíže žluté nebo modré. Barvy s hromadným tónem – nebo první identifikovatelnou barvou – bližší žluté než modré jsou teplé a barvy bližší modré jsou studené.
- Detekce podtónů . Mnoho barev s hromadným tónem, který je buď teplý nebo studený, bude mít opačný podtón, základní tón, který může ovlivnit, jak barvu vidíte. Například modrá s červenými podtóny dodává barvě více tepla. Podtóny mohou konkrétní barvu zesvětlit nebo zmatnit, nebo naopak oteplit či ochladit.
- Ve srovnání s podobnými barvami . Chcete-li zjistit teplotu konkrétní barvy, podívejte se na barvu vedle ní nebo na jiné podobné barvy, určete její relativní teplotu a změřte její hromadné tóny proti jejím podtónům. Vzorník barev barvy můžete vyzkoušet v obchodě s domácími potřebami, kde vedle sebe uvidíte stovky variací na jednu barvu. Určete teplo nebo chlad hromadného tónu – který by měl být buď blíže žluté nebo modré, a poté zjistěte, zda díky podtónům barvy je hromadný tón chladnější nebo teplejší. Například při pohledu na dvě různé červené může mít jedna červená žlutý podtón, zatímco druhá modrý. Žluto-červená by byla teplá červená, zatímco modro-červená by byla studená červená.
Jak používat studené barvy v interiérovém designu
Zde je několik tipů pro použití studených barev v paletě barev pro váš další projekt interiérového designu:
- Zvažte funkci místnosti . Teplota barev inspiruje různé nálady. Studené barvy uvolňují, zatímco teplé barvy dodávají energii. Myslete na to při výběru barevného schématu pro konkrétní místnosti ve vašem domě.
- Začněte s neutrály . Začněte se základem neutrálních barev (bílá, černá, šedá) ve vašem dekoru, který bude fungovat jako plátno pro vaše dominantní barevné schéma. Udržujte hlavní kusy nábytku neutrální, abyste získali více prostoru pro hru s akcentujícími barvami. Chcete-li vytvořit stále chladnější atmosféru, ujistěte se, že všechny vaše velké kusy nábytku a stěny mají studené barvy.
- Pohrajte si s mícháním barev . Vyberte si akcentové kousky s doplňkovými barvami ke svému chladnému nebo neutrálnímu základu, abyste svému pokoji dodali dynamickou paletu barev. Pokud například jako základ používáte modrou a zelenou barvu, použijte studené barvy s teplými podtóny nebo teplé barvy s modrými podtóny, abyste zabránili příliš plochému barevnému schématu.
- Jděte monochromaticky . Možná budete chtít vše monochromatické s jedinou studenou barvou pro extra uklidňující atmosféru. Pokud jste zvolili jednu barvu, jako je zelená, která bude dominovat vašemu prostoru, můžete vytvořit zajímavá místa tím, že zahrnete jak studenou zelenou, tak teplou zelenou, abyste oživili barevné schéma.