Jednoduchý návod, jak na výběr střešního okna

Okna prosvětlují interiéry domu přirozeným světlem a mají tak vliv na celkovou atmosféru a pohodlí. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak na správný výběr střešního okna.

Kvalitní střešní okna vám kromě přísunu světla mohou přinést i řadu výhod, přičemž klíčovou z nich je úspora energie na vytápění s možností získat dotaci v rámci programu „Nová zelená úsporám“. Mezi další výhody patří např. estetický vzhled a vyšší bezpečnost proti vloupání či nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pokud už jste se rozhodli investovat do nových oken, následující čtyři body vám mohou pomoci s výběrem.

Jaký zvolit materiál

Sáhnout raději po plastových či dřevěných oknech? To bývá často první otázkou, která přichází na mysl při výběru nových oken. Ani jedna z variant přitom není špatně. Každý z těchto materiálů totiž disponuje jinými vlastnostmi a nachází tak i jiné uplatnění. Záleží ale také na vašich osobních preferencích. Výhody a nevýhody obou materiálů jsme pro vás shrnuli v následující tabulce.

Dřevěná okna

Plastová okna

Výhody

Nevýhody

Výhody

Nevýhody

Estetický vzhled

Citlivost vůči vlhkosti

Bezúdržbovost

Neekologičnost

Recyklovatelnost

Nutnost údržby

Odolnost proti vlhkosti

Náročnost na opravu

Tepelná izolace

Hořlavost

Tepelná izolace

Tepelná roztažnost

Jakou zvolit velikost oken

Při volbě počtu oken a jejich velikosti je dobré se držet pravidla, které tvrdí, že plocha střešních oken vůči ploše místnosti by měla být alespoň 1/6. Délka okna je přitom závislá na sklonu střechy. Platí tak, že čím menší je sklon střechy, tím delší musí být okno. Pro dosažení optimálního výhledu je tak doporučeno umístit spodní hranu okna do výšky přibližně 100 cm od podlahy a horní hranu okna do výšky 200 cm od podlahy.

Jak vybrat kvalitní montážní firmu

Spolehlivá montážní firma by měla mít kromě odborných znalostí a dlouholetých zkušeností také dobré reference od spokojených zákazníků a kvalitní zákaznický servis přistupující ke každému ze svých zákazníku individuálně.

Výrobci kvalitních střešních oken