Podívejte se, jak eliminovat výskyt roztočů v matracích

Matrace i lůžkoviny bývají často domovem roztočů, kteří nám mohou znepříjemňovat život. Roztoči nejsou pouhým okem vidět. Sami o sobě nejsou pro člověka problémem. Škodí jejich výměšky a to především v případě, že je vdechují ti, kdo se potýkají s alergiemi. Způsobují totiž nežádoucí reakce – dráždí sliznici dýchacích cest. Mezi klasické příznaky podráždění patří svědění, zarudlé oči, vyrážky na kůži, kýchání a kašel, bolesti hlavy, výtok z nosu. Tyto symptomy mohou být příčinou chronického zánětu dýchacích cest, průduškového astmatu nebo atopického ekzému.

Jaké podmínky vyhovují roztočům?

Mají rádi tmavá, vlhká a teplá místa a vyšší relativní vlhkost vzduchu. Usídlují se v kobercích, dekách a huňatých plyšových hračkách. Ničím neobvyklým nejsou ani lůžka. Zde nacházejí navíc dostatek potravy – odumřelé zbytky kůže nebo vlasy. Příjemné jim je i teplo a vlhko.

Jak na roztoče?

Eliminujte jejich životní podmínky. Pořiďte si kvalitní rošt a zdravotní matrace. U běžných modelů se velmi obtížně čistí vnitřní vrstvy, kde se roztoči usazují. Je potřeba volit takové modely, které mají delší hygienickou životnost. Ideální jsou matrace vyrobené z antialergenních materiálů. Jsou vzdušné, nezadržují prach a snadno se udržují. Často se vyrábějí z různých druhů pěny, která má antibakteriální úpravu sloužící právě proti roztočům. Dezinfekční účinky nabízí třeba stříbro, které se do matrace přidává. Pořídit si můžete také matraci s probiotiky, která fungují jako přirozený čistící prostředek. Dobré jsou i matrace, které mají snímatelný potah nebo bariérový povlak. Ty velmi snadno vyperete doma v pračce. Tyto potahy bývají často vyráběné z přírodního vlákna. Ta vytvářejí nevhodné podmínky pro rozmnožování roztočů.

Kvalitní matrace nabízí e-shop matrace.purtex.cz. Naleznete zde široký výběr kvalitních matrací různých druhů za velmi přijatelné ceny.